Komunitní centrum

Syvälahti: FINSKÉ KOMUNITNÍ CENTRUM SNŮ 
(5 minut čtení)

Ve finském městě Turku byla již před dvěma lety dokončena velmi unikátní stavba, ve které se podařilo pod jednu střechu dostat hned několik různých organizací. Vzniklo tak nové jedinečné komunitní centrum, kde našla svůj nový domov škola s přibližně 800 žáky, školka pro 140 dětí, knihovna, dětské zdravotní středisko, zařízení poskytující služby pro mládež a školní zdravotní péči. Město Turku chtělo vybudovat všestrannou, adaptabilní a bezpečnou budovu, která by co nejlépe sloužila různým uživatelům a nabídla moderní, zdravé a inspirativní vzdělávací prostředí.

Jak se jim to podařilo můžete posoudit sami – nakoukněte pod pokličku finského školství, třeba se něco podobného někdy podaří i u nás.

Učební a vzdělávací prostředí budoucnosti

Projekt komunitního centra Syvälahti byl realizován díky dohodě mezi několika institucemi: Visible (NCC a Caverion Finsko), Verstas Architects a městem Turku. Finský výrobce školního a kancelářského nábytku Martela byl zodpovědný za design interiéru a dodávku nábytku.
„Tato komplexní stavba vznikla díky skupině profesionálů z různých oborů, kteří měli od začátku celého projektů jasný cíl, a díky tomu dosáhli vynikajících výsledků. Navrhli totiž budovu a vybavení, které nám umožňují snadno zavádět nové školní osnovy. Zejména uspořádání celého interiéru a výběr nábytku v tomto úspěchu hraje klíčovou roli. A co je nejdůležitější, všichni byli s výsledky velmi spokojeni, “říká Jarmo Salo, ředitel školy Syvälahti.

Navržený koncept interiéru pro komunitní centrum Syvälahti následuje nové trendy ve vzdělávání: výukové prostředí podporuje sebevědomí žáků, experimentování a smysl pro komunitu. Budova je vhodná jak pro souběžné, tak i příležitostné využití studenty různých věkových skupin. Všechny prostory lze snadno upravit a lze je flexibilně využít pro požadovaný typ výuky. Učební prostředí je soustředěno kolem centrálního prostoru, jenž podporuje společné vyučování, kde alespoň dva učitelé společně plánují, dohlíží a hodnotí výuku. Díky tomuto přístupu je možné reagovat na individuální potřeby žáků. Naopak pro zaměstnance je zásadní společný prostor, ve kterém mají klid na relaxaci a vzájemnou interakci.

Uživatel nade vše

Vybraný nábytek firmy MARTELA byl zvolen tak, aby byl pohodlný, podporoval jednotný vzhled budovy a napomáhal při dosahování cílů komunitního centra Syvälahti. Od začátku byl kladen důraz na ergonomii, snadnou adaptabilitu, odolnost a ekologii.
Knihovna a zařízení pro mládež, jsou aktivně využívány po výuce, po večerech a o víkendech. Díky kontinuálnímu provozu budovy, bylo od začátku také myšleno na snadný úklid a provoz. Z toho důvodu byl zaveden rezervační systém, který v praxi umožňuje všestranné využití.
'Úkolem designéra bylo zajistit, aby byl navržený prostor příjemným místem pro trávení času. Když jsme interiér navrhovali, uvědomovali jsme si, že v budově bude velmi rozmanité spektrum uživatelů. Centrum tedy bylo vytvářeno tak, aby co nejlépe sloužilo potřebám všech uživatelů. Na tento hlavní cíl jsme pamatovali během celého procesu navrhování a výsledky nyní můžeme vidět v praxi, “říká Reetta Lukka, návrhářka interiérů Martely. 

INTERIOR DESIGN: REETTA LUKKA, JONNA REHMONEN A ELSA VUOSKOSKI, Martela Oy

Case study Komunitní centrum v Turku

Novinky z “naší” kanceláře

aneb buďte v obraze, o čem přemýšlí evropští designéři a výrobci nábytku

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů