Informace o mezinárodním ocenění

Firma MARTELA je nejvýznamnější skandinávský výrobce kancelářského nábytku s 50-ti letou výrobní tradicí. Ve Finsku se podílí na trhu s kancelářským nábytkem 45%.

Firma MARTELA se systematicky věnuje vývoji a designu nábytku a za svou práci již získala mnoho mezinárodních prestižních ocenění.

KILTA


Nejznámnější židle firmy MARTELA, první ocenění získala v roce 1955
Klasika mezi židlemi, je vystavena v Muzeu Moderního Umění v New Yorku

Designer: prof. Olli Mannermaa (1921 - 1998)
První návrh židle je z roku 1949
Výroba od roku 1956, MARTELA, Finsko

Židle Kilta se původně vyráběla z ohýbané překližky, od roku 1959 se zahájila výroba tvarovaného sedáku z polystyrenu. Tato metoda znamenala revoluci ve výrobě židlí a firma Martela si patentovala postup výroby(1968) a metodu čalounění (1974). Jméno dostala židle podle restaurace (Kauppakilta), kde se poprvé v interiéru použila. Židle si získala velikou mezinárodní oblibu a záhy se vyráběla licenčně po celém světě (Venezuela, Australie, Španělsko, Japonsko, Řecko aj). Existuje také mnoho imitací této židle. Židlemi Kilta jsou vybaveny mnohé významné interiéry (hotel Hilton, Londýn, Švédský Parlament, Stockholm, Světová banka, Washington atd.).
V současné době se dodávají 2 modely (s područkami, bez područek), na kulaté podnoži nebo na 4 nožkách v provedení chrom nebo šedá. Rám židle je z polyuretanu.

TANGENT


V roce 1995 získala řada kancelářského nábytku TANGENT ocenění Roter Punkt, Design Zentrum, Essen, Německo
V roce 1997 ocenění Zlatá spona v Praze, IFABO
V roce 1997 ocenění Zlatá medaile v Brně , Mobis

Designer: Pekka Toivola, přední pracovník týmu designerů firmy MARTELA.

Vysoce hodnocena byla originalita tvarových řešení nábytku, kvalita materiálů a působivá estetika výrobní řady TANGENT. Specifické znaky a vlastnosti této řady ovlivňují trend vývoje soudobého kancelářského nábytku v celé Evropě. Ocenění bylo uděleno za vysoce kvalitní design. Řada Tangent byla vybrána mezi 630 soutěžícími firmami a 563 designery 223 zemí.

UNAV roce 1996 získala židle UNA ocenění Roter Punkt, Design Innovationen, Essen, Německo.
V roce 1999 byla tato židle oceněna během 30. Mezinárodního veletrhu spotřebního zboží v Brně v soutěži BEST OF 99 ONLINE.

Designer: Timo Sarnio, výrobce PO Korhonen, člen skupiny MARTELA

Židle Una je universální, stohovatelná židle vhodná pro bytové i objektové využití.
Je vyrobena z lepené ohýbané břízy nebo buku, s možností moření, lakování nebo voskování všech dřevěných částí. Charakteristické vlastnosti židle UNA jsou vysoká odolnost a životnost ( židle je vyrobena bez jakýchkoliv spojů), stohovatelnost a snadná údržba.

SEBASTIAN

V roce 1998 získala příčka SEBASTIAN ocenění Roter Punkt, Design Innovationen, Essen, Německo
Designer: Sebastian Lonnqvist, výrobce: MARTELA

Příčka SEBASTIAN se díky speciálnímu výrobnímu procesu velmi snadno tvaruje a dodává prostoru jedinečný vzhled. Vyrábí se ze dvou vrstev břízové překližky a vnitřní vlepené pryžové vložky. Příčka Sebastian má skvělé akustické vlastnosti, které jsou dány mnoha ohyby, vahou a četnými zářezy na povrchu příčky, které dobře absorbují zvukové vlny. Vlnitý tvar příčky zajišťuje její stabilitu. Nedoporučuje se však na ni věšet doplňky nebo se o ni opírat. Příčka se nejsnadněji přemísťuje ve srolovaném tvaru.
Rozměry: výška 150 cm a délka 300 cm nebo výška 120 cm a délka 250 cm.

MARTIN

V roce 1998 získal mobilní, sklopný stůl MARTIN ocenění Roter Punkt, Design Innovationen, Essen, Německo - 2002, ocenění za excelentní design, ADEX, USA
Designer: Martin Parn, výrobce: MARTELA

Stůl MARTIN je mobilní, sklopný stůl. Má všestranné využití v soudobé koncepci dynamické kanceláře nebo v home office. Je vysoce flexibilní tím, že je využitelný pro mnoho různých situací. Je snadno sklopný bez použití nářadí, lehce se přemísťuje a při skladování ve sklopené podobě zabírá minimum prostoru. Při manipulaci se pohybuje na kolečkách.

SPRING

V roce 2000 získala ocenění Roter Punkt, Design Innovationen, Essen, Německo židle SPRING za kvalitní design.
Designer: Pekka Toivola, výrobce: MARTELA

Židle SPRING je "pohupovací" židle, která umožňuje mírné zaklonění nebo předklonění opěrky pro nalezení pohodlné a relaxující pozice. Samotné pružení sedáku je malé, ale efektivní. Komfort sezení je vysoký a židle je vhodná pro dlouhá jednání. Židle je stohovatelná a šetří prostor zakulacenými černými područkami.
Provedení je možné v bukové nebo břízové ohýbané překližce s možností moření. Židle SPRING také nabízí možnost polstrování sedáku nebo celé židle. Kovová konstrukce je v provedení stříbřitě šedá nebo chrom a je doplněna kluzáky. SPRING je jednoduchá jednací židle vhodná do kanceláří, domácností a hal.

NET

V roce 2001 získala předělovací a úložná příčka NET ocenění iF od Undustrie Forum Design Hannover, Německo za excelentní průmyslový design
Designer: Pekka Toivola, výrobce: MARTELA

NET je originální předělovací příčka na kolečkách, s možností ukládat dokumenty ve vertikální poloze. Je uzamykatelná, zabírá malý prostor.
Ocenění za funkční a inovační design získala mezi 700 soutěžícími firmami ze 30 zemí, které prezentovaly 1320 produktů.

PAN

V roce 2002 získala židle Pan na výstavě Mobitex, Brno ocenění Stříbrný Jehlan za jednoduchost a eleganci designu.
Designer: Kimmo Piilola, výrobce: MARTELA

Židle PAN vyniká svou jednoduchostí a originalitou. Pro svůj design je ozdobou každého interiéru. Židle je pohodlná, stohovatelná, spojovatelná do řad a lehká. Sedák a opěrka židle tvoří ergonomicky ohýbaná překližka, která je oboustranně čalouněna trvanlivým, snadno udržovatelným materiálem (plsť, 4 barvy). Nohy židle jsou ve 2 povrchových úpravách (černá, šedá). Židle se dodává bez područek nebo s područkami (buk, bříza, mořený buk).

Pracovní židle PROMO

V roce 2002 získala židle PROMO designerské ocenění ADEX (Award for Design Excelency, Gold Medal), USA.
Designér židle PROMO: Pekka TOIVOLA,
Výrobce: MARTELA, Finsko

Unikátní židle PROMO Vám nabízí možnost, jak můžete pracovat, zda vsedě nebo vstoje.
Židle se výškově nastavuje jedinou pákou, kterou si určíte optimální výšku sezení. Ta se stává současně optimální výškou pro přísed pro práci vstoje.
Kancelářské židle Promo se používají společně s výškově stavitelnými pracovními stoly PROMO.
Židle PROMO umožňuje nový styl práce s důrazem na pohyb - ten stimuluje Vaše tělo i psychiku, zvyšuje mentální činnost a každodenní práce se tak stává příjemnější. Při práci vstoje se budete cítit méně unaveni, protože Vaše páteř namáhaná méně než když sedíte. Častá změna pracovní polohy Vám prospěje, zlepší se Vám krevní oběh a dochází ke stimulaci duševní činnosti a zadané úkoly zvládnete snadněji a rychleji. Kancelářské prostředí PROMO Vás nutí k větší aktivitě.

KIT - mobilní kontejner

V roce 2002 získal cenu za elitní kancelářský výrobek od Design Centra a Asociace architektů, Westfalsko, Německo
Designer: Pekka Toivola, Iiro Viljanen
Výrobce: Martela, Finsko

CLASH - jednací židle


V listopadu 2003 získala židle cenu FX v Londýně od renomovaného design časopisu FX. Židle vyhrála kategorii Nejlepší výrobek pro kancelářské interiéry. V březnu 2004 byla tato židle v Brně oceněna cenou Mobitex Grand Prix za progresivní design.
Designer: Samuli Naamanka
Výrobce: P.O. Korhonen (Martela Group), Finsko

Clash je novátorská, prvotřídní židle pro moderní prostředí. Představuje nekomplikovaný, lehký severský design. Bylo použito inovačních výrobních postupů, kdy sedák a podnože židle jsou spojeny skrytým spojem. Židli lze elegantně napojovat do řad. Snadná manipulace, stohují se. Dodávají se bez područek nebo s područkami. Vyrábí se z břízy, buku, dubu, variantně s polstrováním.